Praha odolná - Metodika pro resilientní uspořádání struktury města
doc. Ing. arch. Jana Zdráhalová Ph.D.
Středa 27. 11. 2024 / 14:00
Laboratoř doktorandů: 4. patro, budova F2, Husova 75, Liberec 1
Anotace:
Živá města nejsou nikdy statická; neustále se vyvíjejí a mění. Během dvacátého století se města na celém světě zvětšovala a stávala se komplexnějšími. Jako strategii pro řízení nerovnoměrného vývoje ve světě zavedla zpráva „Naše společná budoucnost“ (WCED, 1987) termín „udržitelný rozvoj“ se záměrem řídit rozvoj tak, aby naplňoval potřeby přítomných generací, aniž by ohrozil schopnost budoucích generací naplňovat potřeby své. UN-Habitat (City Resilience Profiling Tool, 2018) definuje odolné město jako město, které je schopno absorbovat, přizpůsobit se a zotavit se z otřesů a stresů, které pravděpodobně nastanou, a transformovat se pozitivním způsobem směrem k udržitelnosti.
Přednáška představuje výzkumný projekt, jehož cílem bylo definovat metodiku pro stanovení zásad odolného města, která mimo jiné využívá analytického prostorového nástroje Space Syntax.
doc. Ing. arch. Jana Zdráhalová Ph.D.
Vystudovala Fakultu architektury ČVUT, kde získala také doktorský titul. Působila jako asistentka v ateliérech Jehlík a Klokočka. Věnuje se výuce urbanismu, spolupráci s kolegy z krajinářské architektury a územního plánování a od roku 2015 koordinuje doktorské studium na FA. V rámci výuky v ateliéru Klokočka spolupracovala na urbanistických projektech s TU Dresden, podílela se také na výzkumných projektech v oblasti urbánního prostředí, památkové péče, kybernetiky a umělé inteligence. Působí v profesní organizaci European Network for Housing Research, od roku 2022 je předsedkyní stavební komise pro Prahu 16.