8. ročník festivalu Art Week Liberec, který představuje během sedmi dnů na výjimečných místech výjimečné osobnosti ze světa současného umění, se tentokrát věnuje krajinnému, virtuálnímu a intimnímu prostředí. Poukazuje na banální, každodenní rituály a situace a snaží se diváka nenápadně přimět, aby „otevřel oči i mysl“.

Již po osmé se termínově překrývá se Dny evropského kulturního dědictví (European Heritage Days – EHD) a propojuje současné umění s významnými historickými památkami ve městě Liberec.

Fakultu umění a architektury TUL zastupuje v programu Filip Zeman.

Skrz pylové pole
(videoprojekce, simulace z 3D prostředí, 2:23, 2024; Pylová inverze: tisk, 2022)

Filip Zeman (*1997, CZ)

Trvání:
7. 9. 2024 - 13. 9. 2024 (Muzeum otevřeno denně kromě pondělí 10:00-19:00. Bar Papír otevřen úterý–čtvrtek 18:00–01:00, pátek–sobota 18:00–04:00)Lokality:
Severočeské muzeum v Liberci, Masarykova, 11, Liberec, 460 01 Zobrazit na mapěpapír, Revoluční, 15, Liberec, 460 01 Zobrazit na mapě
Prach, pyl a snad i sníh nebo déšť jsou přírodní fenomény, které zvládnou v dlouhém časovém měřítku obsáhnout a pojmout téměř jakýkoliv prostor. Drobné částice pomalu, ale jistě vyplňují prázdnotu vymezenou pouze jakousi zamlženou hranicí mezi hmotou věcí a nedozírně nehmotným vzduchem. Pyl jako by vytvářel celý negativní obraz reliéfu krajiny. Alergický člověk si může uvědomit kolik drobných částeček oddělil od povrchu a vpustil opět do oběhu inverzním prostorem pouhým vkročením do suchého listí v lese. Když se pyl znovu usadí na povrchu věcí, ponese v sobě pořád pozůstatky informace o prostoru.

„Myšlenka částic vyplňujících prázdný prostor stojí v jádru mé simulace letu částic prostorem fiktivního lesa vymodelovaném v 3D prostředí. Vznikají tak záznamy inverzního prostoru krajiny, kde vše, co je viděné, je zneviditelněno, a všemu, co je jen viditelné a tušené, je věnována maximální pozornost.“ Práce Skrz pylové pole je extenzí statických vizualizací z rané autorovy práce Pylová inverze.

Filip Zeman je studentem oboru Výtvarné umění – Tvorba ve veřejném prostoru na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Hledá rovnováhu mezi uměním a architekturou a jejím vlivem na veřejný prostor. Snaží se bořit hranice mezi divákem a objektem pomocí jakési „estetické ohavnosti“. V roce 2021 získal společně s Vítězslavem Plavcem Cenu Neon pro studenty a studentky vysokých uměleckých škol na Signal festivalu za instalaci Simulakra.

další aktuality

Usnadnění přístupu